Halálbüntetés Japánban: két év után alkalmazták újra, három rabot akasztottak fel
Japán már két éve nem alkalmazott halálbüntetést, azonban most a japán kormány bejelentette, hogy három elítéltet felakasztottak, írja az ABC.net.au.
A három közül az egyiket, Yasutaka Fujishiro-t hét ember megöléséért és házuk felgyújtásáért ítélték el 2004-ben, míg a másik kettőt, Tomoaki Takanezawa-t és Mitsunori Onogawa-t két flipperszalon alkalmazottjának 2003-as meggyilkolásáért.
A kivégzéseket mindig nagy titokban hajtják végre Japánban, ahol a foglyokat csak az akasztás reggelén tájékoztatják sorsukról.
2007 óta Japán elkezdte nyilvánosságra hozni a kivégzettek nevét és bűneik néhány részletét, de az információ még mindig korlátozott.
Yoshihisa Furukawa igazságügyi miniszter egy sajtótájékoztatón azt mondta, hogy a három személy “rendkívül szörnyű” bűnöket követett el, és a büntetés megfelelő volt.
Furukawa úr nem kívánta kommentálni a kivégzések időpontját, amelyeket gyakran az év végi ünnepek idején hajtanak végre, amikor a parlament szünetel. A halálbüntetés ellenzői szerint a kormány az időzítéssel csupán a kritikákat igyekszik csökkenteni.
“Igazságügyi miniszterként rendkívül alapos mérlegelés után engedélyeztem a kivégzéseket”
– mondta Furukawa úr.
Japánban jelenleg 107 halálraítéltet tartanak fogvatartási központokban, a rendes börtönök helyett.
A növekvő nemzetközi kritikák ellenére fenntartja a halálbüntetést, mondván, hogy a büntetésre az áldozatok érzéseinek figyelembevétele miatt van szükség, és elrettentő hatású a förtelmes bűncselekményektől.
A hét iparosodott ország (G7) csoportjában csupán két ország van, amely alkalmazza a halálbüntetést: Japán és az Egyesült Államok.
A japán kormány felmérése szerint a lakosság túlnyomó többsége támogatja a kivégzéseket
– mondta Furukawa.
Megvédte a kivégzés előtt álló elítélteknek adott rövid értesítést, arra hivatkozva, hogy “komoly mentális hatást” gyakorol rájuk, ha jóval korábban értesülnek sorsukról.
Két halálraítélt nemrégiben pert indított a kormány ellen, mondván, hogy a rendszer pszichológiai stresszt okoz, és kártérítést kérnek a lelki szenvedés miatt, amelyet az okoz, hogy életük utolsó napjáig bizonytalanságban élnek.
A legtöbb kivégzésre is jóval az ítélethirdetés után kerül sor.
A mostani kivégzések voltak az elsők 2019 decembere óta, amikor is egy négytagú család 2003-as fukuokai meggyilkolásáért elítélt kínai állampolgárt végeztek ki.

Érdemes elolvasniFelmentették azt az amerikai tinédzser lövöldözőt, aki megölt két BLM tüntetőt
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért lélegezik szinte minden élőlény oxigént?
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban